Minnesmärke över Anders Johan Nygren avtäckes den 3 okt. 1970 : Nygrens syskonbarn, fr. v. Ernst Eriksson, Mildred Jansson och Birger Eriksson. Minnestavlan flankeras av Margit Hinders och Else Skog, längst till vänster Torsten Rabb. Vassor byshistorekommitté, med stöd av Minnesvårdarna, förnyade sommaren 2020 inskriptionerna i Nygrens gravsten på gamla bagravningsplan i Vasa. Gravstenen finns från huvudingången sjätte raden och till vänster. Inskriptionen har förnyats 2020.
Senare uppgifter: Idag kom Bengt Östman hem till mig och visade mig ditt brev till honom. Det var en trevlig överraskning. De tre personerna du nämnde var min mors syskon. De var sju syskon, Ernst, Mildred, Naimi, William, Birger, Holger och min mor som hette Lisa var den yngsta. Men de är alla döda nu.
Jag heter Vivan Norring-Nyström och bor i Pargas. Mina föräldrar Lisa och Viking Norring bodde på Norrskata i Åbolands skärgård men de flyttade sedan till Pargas. Jag har två systrar men den ena, Regina, dog i mars detta år. Min yngsta syster heter Lilian Norring-Öhman och hon bor i Mariehamn. Hon är den som är mycket intresserad av släktforskning. Hon skulle gärna ta fotoalbumet om du vill ge det åt henne. Här i Pargas bor också Birger Erikssons dotter Birgitta, Williams dotter Marian, Holgers son Lorentz, i Helsingfors bor Birgers son Bo-Erik och i Åbo bor Holgers dotter Barbro.
Min mormor hette Greta Lisa och var syster till Anders Johan.Hon hade också en syster i Amerika som hette Anna.
Lilians e-post är maynorring@gmail.com
|
Grunduppgifter
|
|
| Typ: | Bild |
| Signum: | 1252.00 |
|
Beskrivning
|
|
| Språk: | Svenska |
|
Historia
|
|
| Tid: | 3.10.1970 |
|
Aktörer
|